XS112B3PAL10 - inductive sensor XS1 M12, L37mm, brass, Sn4mm, 12..24VDC, cable 10m - Telemecanique - inductive sensor XS1 M12, L37mm, brass, Sn4mm, 12..24VDC, cable 10m - Telemecanique - 0
XS112B3PAL10 – Telemecanique
On order
inductive sensor XS1 M12, L37mm, brass, Sn4mm, 12..24VDC, cable 10m - Telemecanique
SPECIFICATIONS
Main
Body type Fixed
cable length 10 m
Series name General purpose
sensor name XS1
Complementary
iso thread M12 x 1
[sn] nominal sensing distance 4 mm
cable composition 3 x 0.34 mm²
length [l] 37 mm
Product certifications CSA
UL
[us] rated supply voltage 12...24 V DC with reverse polarity protection
Current consumption <= 10 mA no-load
maximum voltage drop <2 V (closed)
detection face Frontal
marking CE
Discrete output function 1 NO
Enclosure material Nickel plated brass
Detector flush mounting acceptance Flush mountable
Differential travel 1...15% of Sr
Material Metal
supply voltage limits 10…36 V DC
switching frequency <= 2500 Hz
Discrete output type PNP
Maximum delay first up 10 ms
Maximum delay recovery 0.2 ms
switching capacity in ma <= 200 mA with overload and short-circuit protection
Maximum delay response 0.2 ms
Front material PPS
electrical connection Cable
output circuit type DC
Operating zone 0…3.2 mm
Sensor type Inductive proximity sensor
Shock resistance 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27
Sensor design Cylindrical M12
Status led Output state: 1 LED (yellow)
Threaded length 25 mm
Wiring technique 3-wire
Size 37 mm
Type of output signal Discrete
Wire insulation material PvR
Environment
Ambient air temp for storage/transportation -40…85 °C
ip degree of protection IP67 conforming to IEC 60529
Range of product Telemecanique Inductive proximity sensors XS
ambient air temperature for operation -25…70 °C
vibration resistance 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10…55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6
Response within 2 hours
  • Original Telemecanique product, documentation available on request.
  • Volume-based pricing – request a quote for larger quantities (MOQ may apply).
  • Efficient logistics across the Baltics and Finland; cooperation with logistics partners.
  • Technical support and selection assistance based on your requirements.
Price: Request a project quote. The price depends on quantity, delivery, and payment terms.
FAQ for XS112B3PAL10 - Telemecanique
Recently viewed
XS112B3PAL10 - Telemecanique
inductive sensor XS1 M12, L37mm, brass, Sn4mm, 12..24VDC, cable 10m