XEDS1241 – Schneider Electric
Upon request only
Spring return contact block 1 NC + 2 NO front mounting - Schneider Electric
SPECIFICATIONS
Default
Series Harmony XAC
Main
contact block application 2-speed
[ui] rated insulation voltage 600 V (pollution degree 3) conforming to IEC 60947-1
component name XEDS
contact block type Double
Complementary
product compatibility XACD
Product or component type Contact block
[uimp] rated impulse withstand voltage 6 kV conforming to IEC 60947-1
Connections - terminals Screw clamp terminals, 1 x 2.5 mm² with or without cable end
Screw clamp terminals, 2 x 1.5 mm² with or without cable end
contact operation Staggered
Snap action
Contacts type and composition 1 NC + 2 NO
Type of operator Spring return
Electrical circuit type Control circuit
contact code designation A600 AC-15, Ue = 240 V, Ie = 3 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A
A600 AC-15, Ue = 600 V, Ie = 1.2 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A
Q600 DC-13, Ue = 250 V, Ie = 0.27 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A
Q600 DC-13, Ue = 600 V, Ie = 0.1 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A
Net weight 0.015 kg
mechanical durability 3000000 cycles
Maximum resistance across terminals 25 MOhm
Operating force 16 N
Shock resistance 70 gn conforming to IEC 60068-2-27
Terminals description iso n°2 (43-44)NO_CL
B
(61-62)NC
(33-34)NO
Short-circuit protection 10 A fuse protection by cartridge fuse type gG
Terminals description iso n°1 (23-24)NON_CL
(13-14)NON
B
(51-52)NC
Environment
Ambient air temp for storage/transportation -40…70 °C
Range of product Harmony XAC
ambient air temperature for operation -25…70 °C
overvoltage category Class II conforming to IEC 61140
standards UL 508
CSA C22.2 No 14
EN/IEC 60947-5-1
vibration resistance 15 gn (f= 10…500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6