XCSPR551 - Guard switch, Telemecanique Safety switches XCS - Telemecanique - Guard switch, Telemecanique Safety switches XCS, XCSPR, spindle 30 mm, 1NC+1 NO, Pg11 - Telemecanique - 0
XCSPR551 – Telemecanique
In stock
Guard switch, Telemecanique Safety switches XCS, XCSPR, spindle 30 mm, 1NC+1 NO, Pg11 - Telemecanique
Guard switch, Telemecanique Safety switches XCS, XCSPR, spindle 30 mm, 1NC+1 NO, Pg11. This product is compatible with DE9RA1012
SPECIFICATIONS
Main
component name XCSPR
head type Turret head rotary axis
Complementary
Product certifications CSABGUL
Product or component type Guard switch
cable entry 1 entry tapped for Pg 11
Enclosure material Polyamide PA66 fibre glass impregnated
Clamping connection capacity 1 x 0.5...2 x 1.5 mm² with or without cable end
contact operation Slow-break, break before make
Contacts type and composition 1 NC + 1 NO
Electrical shock protection class Class II conforming to IEC 61140
Material Plastic
Type of operator Spindle 30 mm
contact code designation A300, AC-15 (Ue = 120 V, Ie = 6 A) conforming to IEC 60947-5-1, A300, AC-15 (Ue = 240 V, Ie = 3 A) conforming to IEC 60947-5-1, Q300, DC-13 (Ue = 125 V, Ie = 0.55 A) conforming to IEC 60947-5-1, Q300, DC-13 (Ue = 250 V, Ie = 0.27 A) conforming to IEC 60947-5-1
Lever material Stainless steel
Positive opening With NC contact
electrical connection Terminal
Insulation Double insulated
Shock resistance 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27
Resistance across terminals 30 mOhm conforming to IEC 60947-5-4