VW3A5302 – Schneider Electric
On order
Output dv/dt filter for variable speed drive IP20 - Schneider Electric
SPECIFICATIONS
Default
Series Altivar
Main
Nedded quantity 1
product specific application Output filter
Complementary
product compatibility ATV630 variable speed drive wall mount - 3 kW, 380...480 V
ATV630 variable speed drive wall mount - 4 kW, 380...480 V
ATV630 variable speed drive wall mount - 5.5 kW, 380...480 V
ATV630 variable speed drive wall mount - 1.5 kW, 200...240 V
ATV630 variable speed drive wall mount - 2.2 kW, 200...240 V
ATV630 variable speed drive wall mount - 3 kW, 200...240 V
ATV650 variable speed drive wall mount - 3 kW, 380...480 V
ATV650 variable speed drive wall mount - 4 kW, 380...480 V
ATV650 variable speed drive wall mount - 5.5 kW, 380...480 V
ATV610 variable speed drive - 3 kW, 380...415 V
ATV610 variable speed drive - 4 kW, 380...415 V
ATV610 variable speed drive - 5.5 kW, 380...415 V
ATV930 variable speed drive wall mount - 3 kW, 380...480 V
ATV930 variable speed drive wall mount - 4 kW, 380...480 V
ATV930 variable speed drive wall mount - 5.5 kW, 380...480 V
ATV930 variable speed drive wall mount - 1.5 kW, 200...240 V
ATV930 variable speed drive wall mount - 2.2 kW, 200...240 V
ATV930 variable speed drive wall mount - 3 kW, 200...240 V
ATV950 variable speed drive wall mount - 3 kW, 380...480 V
ATV950 variable speed drive wall mount - 4 kW, 380...480 V
ATV950 variable speed drive wall mount - 5.5 kW, 380...480 V
[in] rated current 15 A
dv/dt 3000 V/µs max at 200...240 V
3000 V/µs max at 380...480 V
range compatibility Altivar Process ATV900
Easy Altivar 610
Altivar Process ATV600
Altivar Machine ATV340
Handle front plate colour 535 mm
maximum motor cable length 300 m unshielded cable
300 m shielded cable
Product or component type Dv/dt filter
thermal losses 38 W at 4 kHz
Maximum drive output frequency 100 Hz
width (w) 295 mm
Net weight 12 kg
depth 215 mm
electrical connection Terminal block, connection capacity: 6 mm² / AWG 10
Environment
Ambient air temp for storage/transportation -40…70 °C
ip degree of protection IP20
IP21 (with kit VW3A53902)
operating altitude 0...1000 m without current derating
1000...4000 m with current derating 1 % per 100 m
ambient air temperature for operation -10…50 °C (without current derating)
50…60 °C (with current derating 1.5 % per °C)