KNB16CF2 - Tap off unit, Canalis KN, for NF cylindrical fuses, single phase, 16A, L+N+PE, fuses not provided, IP41 - Schneider Electric - Tap off unit, Canalis KN, for NF cylindrical fuses, single phase, 16A, L+N+PE, fuses not provided, IP41 - Schneider Electric - 0
KNB16CF2 – Schneider Electric
On order
EAN: 3606480003257
Tap off unit, Canalis KN, for NF cylindrical fuses, single phase, 16A, L+N+PE, fuses not provided, IP41 - Schneider Electric
SPECIFICATIONS
Main
product range Canalis
busbar trunking compatibility Canalis KN gaine électrique du jeu de barresplug-in trappes
type of product or equipment Unité de dérivation
[ui] rated insulation voltage 500 V en fonction du dispositif de protection
bypass polarity L+N+PE
Complementary
[ie] rated operational current 16 A à 35 °C
[ue] rated operational voltage 230 à 500 V en fonction du dispositif de protection
application Distribution de faible puissance
range compatibility Canalis (KN) gaine électrique du jeu de barres
Handle front plate colour 172 mm
[uimp] rated impulse withstand voltage 4,6 kV
door/lid opening side Avant
product weight 0,16 kg
mode d'installation Plug-in avec sélection de phase
width (w) 72 mm
bypass unit disconnect mode Par étirage
network frequency 50/60 Hz
Colour Blanc (RAL 9001)
depth 50 mm
electrical connection Borne serre-câble - câble : 4 mm² souple
Borne serre-câble - câble : 6 mm² rigide
equipment provided fusible à commander séparément
serre-câble
kind of protection fusible sectionneur: pour aM cylindrique fusible, taille 8,5 x 31,5 mm - 16 A se conformer à NF standard
fusible sectionneur: pour gG cylindrique fusible, taille 8,5 x 31,5 mm - 16 A se conformer à NF standard
Environment
ip degree of protection IP55 se conformer à CEI 60529
standards CEI 61439-1
CEI 61439-6
shock resistance ik IK08 se conformer à CEI 62262
Response within 2 hours
  • Authentic Schneider Electric product, certificates and compliance documents available.
  • Project pricing – request a quote for larger quantities (MOQ may apply).
  • Fast delivery across the Baltics and Finland; cooperation with trusted couriers.
  • Technical support and selection assistance based on your requirements.
Price: Request a project quote. The price depends on quantity, delivery, and payment terms.
FAQ for KNB16CF2 - Schneider Electric
Recently viewed
KNB16CF2 - Schneider Electric
Tap off unit, Canalis KN, for NF cylindrical fuses, single phase, 16A, L+N+PE, fuses not provided, IP41