XSAV11373L10 - Inductive proximity sensors XS, Rotation monitoring, M30, Sn10mm, 6...150c/mn, 12...48 VDC, cable 10 m - Schneider Electric - Inductive proximity sensors XS, Rotation monitoring, M30, Sn10mm, 6...150c/mn, 12...48 VDC, cable 10 m - Schneider Electric - 0
XSAV11373L10 – Schneider Electric
On order
Inductive proximity sensors XS, Rotation monitoring, M30, Sn10mm, 6...150c/mn, 12...48 VDC, cable 10 m - Schneider Electric
SPECIFICATIONS
Main
Body type Fixed
cable length 10 m
Series name Application
sensor name XSA
Complementary
[sn] nominal sensing distance 10 mm
cable composition 3 x 0.34 mm²
Adjustable frequency range 6…150 cyc/mn
length [l] 81 mm
Product certifications CCC
CSA
UL
Product or component type Sensor
[us] rated supply voltage 12...48 V DC with reverse polarity protection
Current consumption 0...15 mA no-load
maximum voltage drop <1.8 V (closed)
detection face Frontal
marking CE
Device application Rotation monitoring
Discrete output function 1 NC
Enclosure material Nickel plated brass
Detector flush mounting acceptance Flush mountable
Differential travel 3...15% of Fr
Material Metal
supply voltage limits 10…58 V DC
switching frequency <= 100 Hz
Net weight 0.3 kg
Discrete output type PNP
switching capacity in ma <= 200 mA with overload and short-circuit protection
repeat accuracy 3% of Sr
Front material PPS
thread type M30 x 1.5
electrical connection Cable
output circuit type DC
Operating zone 0…8 mm
Sensing range > 8...15 mm
Sensor type Inductive proximity sensor
Run-up delay at power-up 9 s standard
Sensor design Cylindrical M30
Status led Output state: 1 LED (red)
Threaded length 67 mm
Wiring technique 3-wire
Size 81 mm
Type of output signal Discrete
Wire insulation material PvR
Environment
Ambient air temp for storage/transportation -40…85 °C
ip degree of protection IP67 conforming to IEC 60529
Range of product Telemecanique Inductive proximity sensors XS
ambient air temperature for operation -25…70 °C
Response within 2 hours
  • Authentic Schneider Electric product, documentation available on request.
  • Volume-based pricing – request a quote for larger quantities (MOQ may apply).
  • Fast delivery across the Baltics and Finland; cooperation with logistics partners.
  • Technical support and selection assistance based on your requirements.
Pricing: Request a special offer. The price depends on quantity, delivery, and payment terms.
FAQ for XSAV11373L10 - Schneider Electric
Recently viewed
Inductive proximity sensors XS, Rotation monitoring, M30, Sn10mm, 6...150c/mn, 12...48 VDC, cable 10 m