XS9C11RPBL01M12 - Inductive proximity sensors XS, Rot. monitoring, 40x40x15, Sn15mm, 6...6000c/mn, 12...24 VDC, M12 0.15 m - Schneider Electric - Inductive proximity sensors XS, Rot. monitoring, 40x40x15, Sn15mm, 6...6000c/mn, 12...24 VDC, M12 0.15 m - Schneider Electric - 0
XS9C11RPBL01M12 – Schneider Electric
On order
Inductive proximity sensors XS, Rot. monitoring, 40x40x15, Sn15mm, 6...6000c/mn, 12...24 VDC, M12 0.15 m - Schneider Electric
SPECIFICATIONS
Main
Body type Fixed
cable length 0.15 m
Series name Application
sensor name XS9
Complementary
[sn] nominal sensing distance 15 mm
Adjustable frequency range 6…6000 cyc/mn
Product certifications UL
CSA
Handle front plate colour 40 mm
Product or component type Sensor
[us] rated supply voltage 12...24 V DC
Current consumption 0...10 mA no-load
maximum residual current 100 mA open state
maximum voltage drop <2 V (closed)
detection face Frontal
marking CE
Device application Rotation monitoring
Discrete output function 1 NC
Enclosure material PBT
Detector flush mounting acceptance Flush mountable
Differential travel 3...15% of Fr
Material Plastic
width (w) 40 mm
supply voltage limits 10…36 V DC
switching frequency <= 800 Hz
Net weight 0.06 kg
Discrete output type PNP
switching capacity in ma <= 200 mA
depth 15 mm
repeat accuracy 3% of Sr
Front material PBT
electrical connection Remote male connector M12, 4 pins
output circuit type DC
Operating zone 0…12 mm
Sensing range > 8...15 mm
Sensor type Inductive proximity sensor
Shock resistance 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27
Run-up delay at power-up 9 s standard
Sensor design Flat form 40 x 40 x 15
Status led Supply on: 1 LED (green)
Output state: 1 LED (yellow)
Wiring technique 3-wire
Size 15 mm
Type of output signal Discrete
Wire insulation material PvR
Environment
Ambient air temp for storage/transportation -40…85 °C
ip degree of protection IP67 double insulation conforming to IEC 60529
Range of product Telemecanique Inductive proximity sensors XS
ambient air temperature for operation -25…70 °C
vibration resistance 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10…55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6
Response within 2 hours
  • Original Schneider Electric product, certificates and compliance documents available.
  • Project pricing – request a quote for larger quantities (MOQ may apply).
  • Fast delivery across the Baltics and Finland; cooperation with trusted couriers.
  • Technical support and application suitability advice based on your requirements.
Pricing: Request a special offer. The price depends on quantity, delivery, and payment terms.
FAQ for XS9C11RPBL01M12 - Schneider Electric
Recently viewed
Inductive proximity sensors XS, Rot. monitoring, 40x40x15, Sn15mm, 6...6000c/mn, 12...24 VDC, M12 0.15 m