ABL6TS63U - Phaseo - voltage transformer - 230..400V - 1x230V - 630VA - Schneider Electric - Phaseo - voltage transformer - 230..400V - 1x230V - 630VA - Schneider Electric - 0
ABL6TS63U – Schneider Electric
On order
EAN: 3389110880397
Phaseo - voltage transformer - 230..400V - 1x230V - 630VA - Schneider Electric
SPECIFICATIONS
Main
product range Modicon Transformer Optimized
protection cover Sans
secondary winding Unique
type of product or equipment Transformateur de sécurité et d'isolement
Complementary
electrical insulation class Classe B
max voltage drop at rated load 0,4 %
Handle front plate colour 130,0 mm
product weight 9,84 kg
rated power in va 630 VA
fixing method Par 4 vis (diamètre: 7 mm sur panneau vertical, position de fonctionnement: horizontale
Par 4 vis (diamètre: 7 mm sur panneau vertical, position de fonctionnement: verticale
Par 4 vis (diamètre: 7 mm sur panneau horizontal avec réduction de charge à 90 %
marking CE
network frequency limits 47…63 Hz
connection mode pour connexion entrée: bornes de type vis, capacité de raccordement : 5 x 4 mm² AWG 11
pour branchement à la terre de l'entrée: bornes de type vis, capacité de raccordement : 1 x 4 mm² AWG 11
pour connexion sortie: bornes de type vis, capacité de raccordement : 2 x 4 mm² AWG 11
output voltage 230 V CA
width (w) 150,0 mm
input voltage limits 360...440 V
207...253 V
no-load losses (without tolerance) 18,9 W
sustained output overvoltage 3 % (pas de charge, sous tension)
depth 144,0 mm
power dissipation in w 47,4 W
tension de court-circuit 3,68 %
input voltage tolerance +/- 15 V
yield 93 %
input voltage 230 V CA monophasé, raccordement(s): N-L1
400 V CA phase-phase, raccordement(s): L1-L2
dielectric strength 2000 V entre enroulement et terre
4000 V entre primaire et secondaire
Environment
degree of protection (ip) IP20
environment characteristic CEM se conformer à EN 62041
Sécurité se conformer à EN 61558-1
Sécurité se conformer à EN 61558-2-4
operating altitude 3000 m
product certificates EAC
UR
DNV-GL
operating ambient temperature -20…50 °C
overvoltage category Classe I se conformer à VDE 0106-1
standards UL 506
storage room temperature -40…80 °C
protective treatment TC
Response within 2 hours
  • Authentic Schneider Electric product, certificates and compliance documents available.
  • Project pricing – request a quote for larger quantities (MOQ may apply).
  • Efficient logistics across the Baltics and Finland; cooperation with trusted couriers.
  • Technical support and selection assistance based on your requirements.
Pricing: Request a project quote. The price depends on quantity, delivery, and payment terms.
FAQ for ABL6TS63U - Schneider Electric
Recently viewed
ABL6TS63U - Schneider Electric
Phaseo - voltage transformer - 230..400V - 1x230V - 630VA