ABL8BPK24A12 - Battery 24 V DC 75 A 12 AH for battery control module - Schneider Electric - Battery 24 V DC 75 A 12 AH for battery control module - Schneider Electric - 0
ABL8BPK24A12 – Schneider Electric
On order
Battery 24 V DC 75 A 12 AH for battery control module - Schneider Electric
SPECIFICATIONS
Main
Battery capacity 12 Ah
Complementary
maximum output current 75 A
Product or component type Battery module
Connections - terminals For input connection: screw type terminals, connection capacity: 4 x 0.5...4 x 10 mm² AWG 20...AWG 8
For output connection: screw type terminals, connection capacity: 4 x 0.5...4 x 10 mm² AWG 20...AWG 8
marking CE
Fixing mode By 2 screws diameter: 5 mm on horizontal panel, operating position: horizontal
By 4 screws diameter: 5 mm on vertical panel, operating position: vertical
Load current 1.2 A
output voltage 24 V DC
input voltage limits 21...29 V
Net weight 12 kg
holding time < 20 h at 0.6 A, 20 °C
> 5 min at 31.3 A, 20 °C
Self-discharge rate 15 %, 6 months
9 %, 3 months
3 %, 1 month
input voltage 24 V DC
Service life in hours 11000 h at 40 °C
15000 h at 35 °C
22000 h at 30 °C
31000 h at 25 °C
44000 h at 20 °C
5000 h at 50 °C
7300 h at 45 °C
output protection type Against overload and short-circuits, protection technology: 2 x 30 A automotive type fuses
Environment
Ambient air temp for storage/transportation -20…50 °C
ip degree of protection IP10 conforming to EN/IEC 60529
operating altitude 2000 m
Range of product Phaseo
ambient air temperature for operation 0…40 °C
overvoltage category Class 3 conforming to VDE 0106-1
vibration resistance 2 gn (f= 11.9…150 Hz) conforming to EN/IEC 61131-2
3.5 mm (f= 3…11.9 Hz) conforming to EN/IEC 61131-2
Response within 2 hours
  • Authentic Schneider Electric product, certificates and compliance documents available.
  • Volume-based pricing – request a quote for larger quantities (MOQ may apply).
  • Fast delivery across the Baltics and Finland; cooperation with trusted couriers.
  • Technical support and selection assistance based on your requirements.
Price: Request a special offer. The price depends on quantity, delivery, and payment terms.
FAQ for ABL8BPK24A12 - Schneider Electric
Recently viewed
Battery 24 V DC 75 A 12 AH for battery control module