XCKJ1424060 - Limit switch, Limit switches XC Standard, XCKJ, steel roller plunger reinforced, 600 V AC, 10 A - Schneider Electric - Limit switch, Limit switches XC Standard, XCKJ, steel roller plunger reinforced, 600 V AC, 10 A - Schneider Electric - 0
XCKJ1424060 – Schneider Electric
Upon request only
Limit switch, Limit switches XC Standard, XCKJ, steel roller plunger reinforced, 600 V AC, 10 A - Schneider Electric
SPECIFICATIONS
Main
Device short name XCKJ
[ithe] thermal current under enclosure 10 A
[ui] rated insulation voltage 300 V conforming to UL 508
500 V (pollution degree 3) conforming to IEC 60947-1
300 V conforming to CSA C22.2 No 14
Series name Standard format
Complementary
[ie] rated operational current 3 A at 240 V, AC-15, A300 conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix A
0.27 A at 250 V, DC-13, Q300 conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix A
Product certifications CSA
CCC
UL
Handle front plate colour 84 mm
Product or component type Limit switch
[uimp] rated impulse withstand voltage 6 kV conforming to IEC 60664
6 kV conforming to IEC 60947-1
Contacts insulation form Zb
contact operation Snap action
Fixing mode By the body
body material Zamak
Material Metal
width (w) 43 mm
Ik degree of protection IK07 conforming to EN 50102
Net weight 0.455 kg
head material Zamak
depth 36 mm
electrical durability 5000000 cycles, DC-13, inductive load type, 120 V, 4 W, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C
5000000 cycles, DC-13, inductive load type, 24 V, 10 W, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C
5000000 cycles, DC-13, inductive load type, 48 V, 7 W, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-1 appendix C
Number of steps 1
Maximum resistance across terminals 25 MOhm conforming to IEC 60255-7 category 3
Shock resistance 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27
Short-circuit protection 10 A cartridge fuse, type gG
Terminals description iso n°1 (13-14)NON !@ !(11-12)NC
Environment
Ambient air temp for storage/transportation -40…70 °C
ip degree of protection IP66 conforming to IEC 60529
Range of product Telemecanique Limit switches XC Standard
ambient air temperature for operation -25…70 °C
overvoltage category Class I conforming to IEC 61140
Class I conforming to NF C 20-030
standards CENELEC EN 50041
UL 508
EN 60204-1
CSA C22.2 No 14
EN 60947-5-1
IEC 60947-5-1
IEC 60204-1
vibration resistance 25 gn (f= 10…500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6
protective treatment TH
Response within 2 hours
  • Original Schneider Electric product, documentation available on request.
  • Project pricing – request a quote for larger quantities (MOQ may apply).
  • Fast delivery across the Baltics and Finland; cooperation with trusted couriers.
  • Technical support and selection assistance based on your requirements.
Price: Request a project quote. The price depends on quantity, delivery, and payment terms.
FAQ for XCKJ1424060 - Schneider Electric
Recently viewed
Limit switch, Limit switches XC Standard, XCKJ, steel roller plunger reinforced, 600 V AC, 10 A