C6342D630 - Trip unit MicroLogic 2.3, ComPacT NSX630, 4P, electronic basic protections, 630A rating - Schneider Electric - Trip unit MicroLogic 2.3, ComPacT NSX630, 4P, electronic basic protections, 630A rating - Schneider Electric - 0
C6342D630 – Schneider Electric
In stock
EAN: 3606482003279
Trip unit MicroLogic 2.3, ComPacT NSX630, 4P, electronic basic protections, 630A rating - Schneider Electric
SPECIFICATIONS
Main
product range ComPacT NSX400...630 nouvelle génération
Range ComPacT nouvelle génération
type of product or equipment Déclencheur
trigger protection functions LSoI
circuit breaker installation mode Fixe
neutral pole position Gauche
trigger name Micrologic 2.3
type of trigger Électronique
protected poles 3d + N/2
4d
3d
Complementary
[ue] rated operational voltage 690 V CA 50/60 Hz
application Distribution
range compatibility ComPacT nouvelle génération NSX630
short-time protection threshold setting range [isd] 1,5...10 x Ir
trigger caliber 630 A à 40 °C
tsd short time protection time delay setting Fixe
setting the differential protection time delay δt Réglable 9 positions
network frequency 50/60 Hz
thermal memory 20 minutes avant et après le déclenchement
Local signalling pourprêt à fonctionner DEL clignotante (vert)
poursurcharge DEL 105 % Ir (rouge)
poursurcharge DEL 90 % Ir (orange)
long time protection time delay setting range [tr] 11 s à 7,2 x Ir
16 s à 6 x Ir
400 s à 1,5 x Ir
setting range of the long-time protection threshold [ir] (thermal protection) 250...630 A
instantaneous protection threshold setting range [ii] (short-circuit protection) 6900 A
neutral protection setting 0,5 x Ir (3d + N/2)
1 x Ir (4d)
Aucune protection (3d)
Network type CA
differential protection Sans
tr long time protection time delay setting Fixe
instantaneous protection sensor setting ii (short circuit protection) Fixe
ir long time protection sensor setting (thermal protection) Réglable 9 positions
kind of protection L : for protection surcharge (long retard)
So : for protection court retard avec retard fixe
I : for protection instantanée contre court-circuit
zsi logic selective latch area Sans
Poles description 4P
Environment
degree of pollution 3 se conformer à CEI 60947-1
ip degree of protection IP40 se conformer à CEI 60529
class of protection against electric shock Classe II
operating ambient temperature -25…70 °C
standards EN/CEI 60947-2
storage room temperature -50…85 °C
Response within 2 hours
  • Original Schneider Electric product, certificates and compliance documents available.
  • Volume-based pricing – request a quote for larger quantities (MOQ may apply).
  • Efficient logistics across the Baltics and Finland; cooperation with logistics partners.
  • Technical support and selection assistance based on your requirements.
Price: Request a special offer. The price depends on quantity, delivery, and payment terms.
FAQ for C6342D630 - Schneider Electric
Recently viewed
C6342D630 - Schneider Electric
Trip unit MicroLogic 2.3, ComPacT NSX630, 4P, electronic basic protections, 630A rating