C104TM100 - Trip unit TM100D, ComPacT NSX100/160/250, 4P 4D (neutral fully protected), thermal magnetic protections, 100A - Schneider Electric - Trip unit TM100D, ComPacT NSX100/160/250, 4P 4D (neutral fully protected), thermal magnetic protections, 100A - Schneider Electric - 0
C104TM100 – Schneider Electric
In stock
EAN: 3606482000247
Trip unit TM100D, ComPacT NSX100/160/250, 4P 4D (neutral fully protected), thermal magnetic protections, 100A - Schneider Electric
SPECIFICATIONS
Main
product range ComPacT NSX100...250 nouvelle génération
Range ComPacT nouvelle génération
type of product or equipment Déclencheur
trigger protection functions LI
circuit breaker installation mode Fixe
neutral pole position Gauche
trigger name TM-D
type of trigger Thermique-magnétique
protected poles 4d
Complementary
[ue] rated operational voltage 690 V CA 50/60 Hz
application Distribution
range compatibility ComPacT nouvelle génération NSX100
ComPacT nouvelle génération NSX160
ComPacT nouvelle génération NSX250
trigger caliber 100 A à 40 °C
network frequency 50/60 Hz
long time protection time delay setting range [tr] 120…400 s à 1,5 x In
15 s à 6 x Ir
setting range of the long-time protection threshold [ir] (thermal protection) 0,7 à 1 x In
instantaneous protection threshold setting range [ii] (short-circuit protection) 800 A
neutral protection setting 1 x Ir (4d)
Network type CA
differential protection Sans
tr long time protection time delay setting Fixe
instantaneous protection sensor setting ii (short circuit protection) Fixe
ir long time protection sensor setting (thermal protection) Réglable
kind of protection L : for protection surcharge (thermique)
I : for protection (magnétique) court-circuit
Poles description 4P
Environment
degree of pollution 3 se conformer à CEI 60947-1
ip degree of protection IP40 se conformer à CEI 60529
class of protection against electric shock Classe II
standards EN/CEI 60947-2
operating ambient air temperature -25…70 °C
storage room temperature -50…85 °C