LE2D18P7 - TeSys LE enclosed DOL reversing starter 18 A 230 V AC coil - Schneider Electric - TeSys LE enclosed DOL reversing starter 18 A 230 V AC coil - Schneider Electric - 0
LE2D18P7 – Schneider Electric
On order
TeSys LE enclosed DOL reversing starter 18 A 230 V AC coil - Schneider Electric
SPECIFICATIONS
Default
Series TeSyS LE
Main
Device short name LE2D
Range TeSys
[uc] control circuit voltage 230 V AC 50/60 Hz
Product Name TeSys LE
motor power kW 10 kW at 500 V AC 50/60 Hz
10 kW at 660/690 V AC 50/60 Hz
4 kW at 220/230 V AC 50/60 Hz
9 kW at 415 V AC 50/60 Hz
9 kW at 440 V AC 50/60 Hz
7.5 kW at 380/400 V AC 50/60 Hz
Complementary
Cable entry number 2 ISO20 top
2 ISO25 top
2 Pg 16 bottom
2 Pg 21 bottom
2 ISO20 bottom
2 ISO25 bottom
[ith] conventional thermal current 17 A
Control type Push-button stop/reset red O
Selector switch 2 positions start I-II
Product certifications UKCA
Handle front plate colour 201 mm
Product or component type Enclosed DOL reversing starter
Device composition Thermal overload relay ordered separately
Reversing contactor
Device application Standard
Material Polycarbonate
width (w) 101 mm
Ik degree of protection IK07 conforming to IEC 60529
Net weight 2.41 kg
depth 160 mm
Utilisation category AC-3
Environment
ip degree of protection IP65 conforming to IEC 60529
ambient air temperature for operation -5…40 °C
Environmental characteristics Standard environment
standards IEC 60947-4-1
Response within 2 hours
  • Original Schneider Electric product, documentation available on request.
  • Project pricing – request a quote for larger quantities (MOQ may apply).
  • Efficient logistics across the Baltics and Finland; cooperation with logistics partners.
  • Technical support and selection assistance based on your requirements.
Pricing: Request a project quote. The price depends on quantity, delivery, and payment terms.
FAQ for LE2D18P7 - Schneider Electric
Recently viewed
LE2D18P7 - Schneider Electric
TeSys LE enclosed DOL reversing starter 18 A 230 V AC coil