A9C62240 - Reflex iC60N Ti24 40 A 2P curve C integrated control MCB - Schneider Electric - Reflex iC60N Ti24 40 A 2P curve C integrated control MCB - Schneider Electric - 0
A9C62240 – Schneider Electric
On order
Reflex iC60N Ti24 40 A 2P curve C integrated control MCB - Schneider Electric
SPECIFICATIONS
Additional Information
curve C
Main
Device short name Reflex iC60N
Range Acti9
[uc] control circuit voltage 230 V AC 50/60 Hz
24 V AC 50/60 Hz
48 V AC 50/60 Hz
24 V DC
48 V DC
Number of protected poles 2
Product Name Reflex iC60
Trip unit technology Thermal-magnetic
[ui] rated insulation voltage 500 V AC
Complementary
9 mm pitches 9
product compatibility With PLC
[in] rated current 40 A
10 kA Icu at 380...415 V AC 50/60 Hz conforming to EN/IEC 60947-2
Control type Toggle
Remote control by pulse
ON/OFF button
Remote control by continuous command
control signal type Impulse
Maintained very low voltage
Maintained
Handle front plate colour 84 mm
Product or component type Integrated control circuit breaker
[us] rated supply voltage 230 V AC at 50/60 Hz
Locking options description Padlock in OFF position
Breaking capacity code N
Contact position indication Yes
Device application Distribution
Control
width (w) 81 mm
network frequency 50/60 Hz
Colour White
Local signalling Red LED: fault
Green LED: device ON
Flashing LED: device overheat
Flashing LED: device tripped
Flashing LED: device ready
Mounting mode Fixed
Earth-leakage protection Separate block
Mounting support 35 mm symmetrical DIN rail
depth 77 mm
mechanical durability 50000 cycles
electrical durability AC-1: 50000 cycles AC 50 Hz
Network type AC
Pollution degree 3
Provision for padlocking Padlockable
Poles description 2P
Environment
ip degree of protection IP20 conforming to IEC 60529
Tropicalisation 2
relative humidity 93 % at 40 °C
Response within 2 hours
  • Authentic Schneider Electric product, certificates and compliance documents available.
  • Project pricing – request a quote for larger quantities (MOQ may apply).
  • Fast delivery across the Baltics and Finland; cooperation with logistics partners.
  • Technical support and selection assistance based on your requirements.
Pricing: Request a project quote. The price depends on quantity, delivery, and payment terms.
FAQ for A9C62240 - Schneider Electric
Recently viewed
A9C62240 - Schneider Electric
Reflex iC60N Ti24 40 A 2P curve C integrated control MCB