XVS96BMWN - Electronic alarm, Harmony XVS, white, NPN, mounting support DIN 96, 0…96dB, 16tones, 4 channels, 12…24V AC DC - Schneider Electric - Electronic alarm, Harmony XVS, white, NPN, mounting support DIN 96, 0…96dB, 16tones, 4 channels, 12…24V AC DC - Schneider Electric - 0
XVS96BMWN – Schneider Electric
On order
Electronic alarm, Harmony XVS, white, NPN, mounting support DIN 96, 0…96dB, 16tones, 4 channels, 12…24V AC DC - Schneider Electric
SPECIFICATIONS
Default
Series Harmony XVS
Main
Device short name XVS
Complementary
Handle front plate colour 96 mm
Product or component type Electronic alarm
[uimp] rated impulse withstand voltage 0.8 kV
[us] rated supply voltage 12...24 V DC
Current consumption 250 mA at 12 V
292 mA at 12 V
292 mA at 24 V
354 mA at 24 V
noise level 0…96 dB (continuous or intermittent tone) at 1 m
marking CE
Clamping connection capacity <= 1 x 1.5 mm²
Material PC (polycarbonate): terminal cover
PC (polycarbonate)/ABS (acrylonitrile butadiene-styrene): body
width (w) 96 mm
Signalling type 16 tones alarm
Colour White
Net weight 0.4 kg
Discrete output type NPN
Mounting support 96 mm DIN rail
depth 58.1 mm
Environment
Ambient air temp for storage/transportation -35…70 °C
ip degree of protection Panel mounted: IP54 conforming to EN/IEC 60529
Range of product Harmony XVS
ambient air temperature for operation -20…50 °C
overvoltage category Class II conforming to EN/IEC 61140
standards EN/IEC 60947-1
EN/IEC 60947-5-1
protective treatment TC
Response within 2 hours
  • Original Schneider Electric product, certificates and compliance documents available.
  • Project pricing – request a quote for larger quantities (MOQ may apply).
  • Fast delivery across the Baltics and Finland; cooperation with logistics partners.
  • Technical support and application suitability advice based on your requirements.
Pricing: Request a project quote. The price depends on quantity, delivery, and payment terms.
FAQ for XVS96BMWN - Schneider Electric
Recently viewed
XVS96BMWN - Schneider Electric
Electronic alarm, Harmony XVS, white, NPN, mounting support DIN 96, 0…96dB, 16tones, 4 channels, 12…24V AC DC