XVS72BMBP - Electronic alarm, Harmony XVS, black, PNP, mounting support DIN 72, 0…90dB, 16tones, 4 channels, 12…24V DC - Schneider Electric - Electronic alarm, Harmony XVS, black, PNP, mounting support DIN 72, 0…90dB, 16tones, 4 channels, 12…24V DC - Schneider Electric - 0
XVS72BMBP – Schneider Electric
On order
Electronic alarm, Harmony XVS, black, PNP, mounting support DIN 72, 0…90dB, 16tones, 4 channels, 12…24V DC - Schneider Electric
SPECIFICATIONS
Default
Series Harmony XVS
Main
Device short name XVS
Complementary
Product certifications UR
Handle front plate colour 72 mm
Product or component type Electronic alarm
[uimp] rated impulse withstand voltage 0.8 kV
[us] rated supply voltage 12...24 V DC
Current consumption 117 mA at 12 V
125 mA at 24 V
158 mA at 12 V
200 mA at 24 V
noise level 0…90 dB (continuous or intermittent tone) at 1 m
marking CE
Clamping connection capacity <= 1 x 1.5 mm²
Material ABS (acrylonitrile butadiene-styrene): body
PC (polycarbonate): terminal cover
width (w) 72 mm
Signalling type 16 tones alarm
Colour Black
Net weight 0.18 kg
Discrete output type PNP
Mounting support 72 mm DIN rail
depth 69.3 mm
Environment
Ambient air temp for storage/transportation -35…70 °C
ip degree of protection Panel mounted: IP54 conforming to EN/IEC 60529
Range of product Harmony XVS
ambient air temperature for operation -10…50 °C
overvoltage category Class II conforming to EN/IEC 61140
standards UL 464
EN/IEC 61000-6-3
EN/IEC 61000-6-2
protective treatment TC
Response within 2 hours
  • Authentic Schneider Electric product, certificates and compliance documents available.
  • Volume-based pricing – request a quote for larger quantities (MOQ may apply).
  • Efficient logistics across the Baltics and Finland; cooperation with trusted couriers.
  • Technical support and application suitability advice based on your requirements.
Price: Request a special offer. The price depends on quantity, delivery, and payment terms.
FAQ for XVS72BMBP - Schneider Electric
Recently viewed
XVS72BMBP - Schneider Electric
Electronic alarm, Harmony XVS, black, PNP, mounting support DIN 72, 0…90dB, 16tones, 4 channels, 12…24V DC