ATVRD15N4 - Regenerative unit 15 kW for Altivar variable speed drive - Schneider Electric - Regenerative unit 15 kW for Altivar variable speed drive - Schneider Electric - 0
ATVRD15N4 – Schneider Electric
Regenerative unit 15 kW for Altivar variable speed drive - Schneider Electric
BaltElec stock
Out of stock
Supplier Warehouse
In stock
Available, 5–7 days wait
SPECIFICATIONS
Default
Series Altivar 950
Complementary
[ue] rated operational voltage 456...778 V DC
range compatibility Altivar Machine ATV340
Altivar Machine ATV320
Altivar Process ATV900
Product certifications cUL
Handle front plate colour 399 mm
Product or component type Power module
[us] rated supply voltage 380...500 V - 15...10 %
output current 25.9 A at 380 V AC (continuous)
23.2 A at 500 V AC (continuous)
36.5 A at 380 V AC (transient for 60 s)
29.7 A at 500 V AC (transient for 60 s)
Device application Energy regeneration
Fixing mode By screws
input current 31.8 A at 380 V AC for voltage inputs (continuous)
27.9 A at 500 V AC for voltage inputs (continuous)
43.1 A at 380 V AC for voltage inputs (transient for 60 s)
36.3 A at 500 V AC for voltage inputs (transient for 60 s)
width (w) 105 mm
network frequency 45...65 Hz
Input power 13.5 kW at 380...500 V AC for voltage inputs (continuous)
20.3 kW at 380...500 V AC for voltage inputs (transient for 60 s)
Maximum dc bus voltage 300...880 V DC
Net weight 11.5 kg
Operating position Vertical or horizontal position
Maximum voltage drop at rated load 3 %
depth 235 mm
Pollution degree 2 conforming to EN/IEC 61800-5-1
Power supply: removable screw terminal block: 6 mm², AWG 8 (top)
DC bus: removable screw terminal block: 6 mm², AWG 8 (bottom)
Network number of phases 3 phases
Rated power in w 13.5 kW
Type of cooling Fan
Environment
Ambient air temp for storage/transportation -40…70 °C
operating altitude <= 1000 m without derating
1000...3000 m with power derating 1 % per 100 m
Range of product Altivar
ambient air temperature for operation -10…50 °C without derating
50…60 °C with derating factor
Environmental characteristics Chemical pollution resistance class 3C3 conforming to EN/IEC 60721-3-3
Dust pollution resistance class 3S2 conforming to EN/IEC 60721-3-3
standards IEC 61800-3
IEC 61800-5-1
Response within 2 hours
  • Original Schneider Electric product, documentation available on request.
  • Volume-based pricing – request a quote for larger quantities (MOQ may apply).
  • Fast delivery across the Baltics and Finland; cooperation with logistics partners.
  • Technical support and application suitability advice based on your requirements.
Price: Request a project quote. The price depends on quantity, delivery, and payment terms.
FAQ for ATVRD15N4 - Schneider Electric
Recently viewed
ATVRD15N4 - Schneider Electric
Regenerative unit 15 kW for Altivar variable speed drive