ABL8BPK24A07 - Battery 24 V DC 40 A 7 AH for battery control module - Schneider Electric - Battery 24 V DC 40 A 7 AH for battery control module - Schneider Electric - 0
ABL8BPK24A07 – Schneider Electric
On order
Battery 24 V DC 40 A 7 AH for battery control module - Schneider Electric
SPECIFICATIONS
Main
Battery capacity 7 Ah
marking CE
Load current 0.7 A
input voltage limits 21...29 V
Net weight 6.5 kg
Self-discharge rate 9 %, 3 months
3 %, 1 month
15 %, 6 months
Environment
Ambient air temp for storage/transportation -20…50 °C
operating altitude 2000 m
Range of product Phaseo
ambient air temperature for operation 0…40 °C
Response within 2 hours
  • Original Schneider Electric product, certificates and compliance documents available.
  • Project pricing – request a quote for larger quantities (MOQ may apply).
  • Efficient logistics across the Baltics and Finland; cooperation with logistics partners.
  • Technical support and selection assistance based on your requirements.
Pricing: Request a special offer. The price depends on quantity, delivery, and payment terms.
FAQ for ABL8BPK24A07 - Schneider Electric
Recently viewed
Battery 24 V DC 40 A 7 AH for battery control module