A9Z04440 - Residual current circuit breaker (RCCB), Acti9 ID K, 4P, 40A, A type, 300mA - Schneider Electric - Residual current circuit breaker (RCCB), Acti9 ID K, 4P, 40A, A type, 300mA - Schneider Electric - 0
A9Z04440 – Schneider Electric
Residual current circuit breaker (RCCB), Acti9 ID K, 4P, 40A, A type, 300mA - Schneider Electric
BaltElec stock
Out of stock
Supplier Warehouse
In stock
Available, 5–7 days wait
SPECIFICATIONS
Main
Device short name ID K
Device location in system Outgoer
Range Acti9
Earth-leakage protection class Type A
Neutral position Left
Earth-leakage protection time delay Instantaneous
Earth-leakage sensitivity 300 mA
Product Name Acti9 ID K
[ui] rated insulation voltage 440 V AC 50 Hz
Complementary
9 mm pitches 8
[in] rated current 40 A
[ue] rated operational voltage 380...415 V AC 50 Hz
[ics] rated service breaking capacity Idm 500 A
Im 500 A
Control type Toggle
Handle front plate colour 81 mm
Product or component type Residual current circuit breaker (RCCB)
tightening torque 3.5 N.m top or bottom
[uimp] rated impulse withstand voltage 4 kV
Connections - terminals Biconnect top or bottom 1…35 mm² rigid
Biconnect top or bottom 1…25 mm² flexible
Contact position indication No
width (w) 72 mm
network frequency 50/60 Hz
Colour White
Mounting mode Clip-on
wire stripping length 14 mm for top or bottom connection
Mounting support DIN rail
depth 68 mm
mechanical durability 5000 cycles
electrical durability AC-1: 2000 cycles
Network type AC
Pollution degree 2
residual current tripping technology Voltage independent
Surge current 250 A
Rated conditional short-circuit current GL63: Inc 4.5 kA
K60: Inc 6 kA
Poles description 4P
Environment
Ambient air temp for storage/transportation -30…70 °C
ip degree of protection IP20 conforming to IEC 60529
IP40 (modular enclosure) conforming to IEC 60529
ambient air temperature for operation -25…40 °C
electromagnetic compatibility 8/20 µs impulse withstand, 200 A conforming to EN/IEC 61008-1
standards EN/IEC 61008-1
EN/IEC 61008-2-1
quality labels VDE
Response within 2 hours
  • Original Schneider Electric product, documentation available on request.
  • Project pricing – request a quote for larger quantities (MOQ may apply).
  • Fast delivery across the Baltics and Finland; cooperation with logistics partners.
  • Technical support and selection assistance based on your requirements.
Pricing: Request a project quote. The price depends on quantity, delivery, and payment terms.
FAQ for A9Z04440 - Schneider Electric
Recently viewed
A9Z04440 - Schneider Electric
Residual current circuit breaker (RCCB), Acti9 ID K, 4P, 40A, A type, 300mA