A9F75440 - Miniature circuit breaker (MCB), Acti9 iC60N, 4P, 40A, D curve, 6kA/10kA - Schneider Electric - Miniature circuit breaker (MCB), Acti9 iC60N, 4P, 40A, D curve, 6kA/10kA - Schneider Electric - 0
A9F75440 - Miniature circuit breaker (MCB), Acti9 iC60N, 4P, 40A, D curve, 6kA/10kA - Schneider Electric - Miniature circuit breaker (MCB), Acti9 iC60N, 4P, 40A, D curve, 6kA/10kA - Schneider Electric - 1
A9F75440 - Miniature circuit breaker (MCB), Acti9 iC60N, 4P, 40A, D curve, 6kA/10kA - Schneider Electric - Miniature circuit breaker (MCB), Acti9 iC60N, 4P, 40A, D curve, 6kA/10kA - Schneider Electric - 2
A9F75440 - Miniature circuit breaker (MCB), Acti9 iC60N, 4P, 40A, D curve, 6kA/10kA - Schneider Electric - Miniature circuit breaker (MCB), Acti9 iC60N, 4P, 40A, D curve, 6kA/10kA - Schneider Electric - 3
A9F75440 - Miniature circuit breaker (MCB), Acti9 iC60N, 4P, 40A, D curve, 6kA/10kA - Schneider Electric - Miniature circuit breaker (MCB), Acti9 iC60N, 4P, 40A, D curve, 6kA/10kA - Schneider Electric - 4
A9F75440 – Schneider Electric
In stock
EAN: 3606480081224
Miniature circuit breaker (MCB), Acti9 iC60N, 4P, 40A, D curve, 6kA/10kA - Schneider Electric
Standards: 6000A (IEC/EN 60898-1), 10kA (IEC/EN 60947-2).
SPECIFICATIONS
Additional Information
curve D
Default
Series iC60
Main
Range Acti9
sectioning ability Oui se conformer à EN 60898-1
Oui se conformer à EN 60947-2
Oui se conformer à CEI 60898-1
Oui se conformer à CEI 60947-2
job category Catégorie A se conformer à EN 60947-2
Catégorie A se conformer à CEI 60947-2
name of the device iC60N
type of product or equipment Disjoncteur miniature
Product Name Acti9 iC60
[ui] rated insulation voltage 500 V CA 50/60 Hz se conformer à EN 60947-2
500 V CA 50/60 Hz se conformer à CEI 60947-2
number of poles protected 4
type of trigger Thermique-magnétique
Complementary
9 mm pitches 8
application Distribution
[ics] rated service breaking capacity 15 kA 75 % se conformer à EN 60947-2 - 220...240 V CA 50/60 Hz
7,5 kA 75 % se conformer à EN 60947-2 - 380...415 V CA 50/60 Hz
4,5 kA 75 % se conformer à EN 60947-2 - 440 V CA 50/60 Hz
15 kA 75 % se conformer à CEI 60947-2 - 220...240 V CA 50/60 Hz
7,5 kA 75 % se conformer à CEI 60947-2 - 380...415 V CA 50/60 Hz
4,5 kA 75 % se conformer à CEI 60947-2 - 440 V CA 50/60 Hz
27 kA 75 % se conformer à CEI 60947-2 - 12…133 V CA 50/60 Hz
27 kA 75 % se conformer à EN 60947-2 - 12…133 V CA 50/60 Hz
6000 A 100 % se conformer à EN 60898-1 - 400 V CA 50/60 Hz
6000 A 100 % se conformer à CEI 60898-1 - 400 V CA 50/60 Hz
10 kA 100 % se conformer à CEI 60947-2 - 180…250 V CC
10 kA 100 % se conformer à EN 60947-2 - 180…250 V CC
Handle front plate colour 85 mm
tightening torque 3,5 N.m haut ou bas
[uimp] rated impulse withstand voltage 6 kV se conformer à EN 60947-2
6 kV se conformer à CEI 60947-2
compatibility of distributors, combs, busbars Haut ou bas : oui
in rated operational current 40 A
product weight 0,5 kg
fully apparent cut Oui
mode d'installation Fixe
electrical life 10000 cycle
connection mode Terminal simple (haut ou bas) 1…35 mm² rigide
Terminal simple (haut ou bas) 1…25 mm² souple
magnetic trigger 12 x In +/- 20 %
mechanical endurance 20000 cycle
width (w) 72 mm
network frequency 50/60 Hz
Colour Blanc
voltage indication Signalisation de déclenchement
wire stripping length 14 mm pour haut ou bas connexion
depth 78,5 mm
mounting bracket Rail DIN
Network type CC
CA
differential protection Bloc séparé
order type Par maneton
Poles description 4P
Environment
degree of pollution 3 se conformer à EN 60947-2
3 se conformer à CEI 60947-2
ip degree of protection IP20 se conformer à CEI 60529
IP20 se conformer à EN 60529
operating altitude 0...2000 m
operating ambient temperature -35…70 °C
overvoltage category IV
standards CEI 60947-2
CEI 60898-1
EN 60898-1
EN 60947-2
relative humidity 95 % à 55 °C
storage room temperature -40…85 °C
tropicalization 2 se conformer à CEI 60068-1
Response within 2 hours
  • Original Schneider Electric product, certificates and compliance documents available.
  • Project pricing – request a quote for larger quantities (MOQ may apply).
  • Efficient logistics across the Baltics and Finland; cooperation with logistics partners.
  • Technical support and selection assistance based on your requirements.
Price: Request a project quote. The price depends on quantity, delivery, and payment terms.
FAQ for A9F75440 - Schneider Electric
Recently viewed
A9F75440 - Schneider Electric
Miniature circuit breaker (MCB), Acti9 iC60N, 4P, 40A, D curve, 6kA/10kA